čo je inak u protinožcoch?

Dnes mi to konečne došlo, čo mi nesedí pri pohľade na hviezdnu oblohu. Keď sa tu mesiac zväčšuje (dorastá), tak má tvar písmena C (cúva). Naopak keď sa mesiac zmenšuje (cúva), tak má tvar písmena D. Čiže je to úplne opačne ako sme zvyknutí v Európe.

mesiac na Novom Zélande
mesiac na Novom Zélande

Je to ozaj vtipné, pozerať sa na veľký voz hore nohami. Obloha je na Novom Zélande doslova postavená na hlavu. 😀 Dokonca aj prúd vody tečie do umývadla naopak ako u nás na severnej pologuli. Počul som o tom kedysi, ale nechcelo sa mi tomu veriť. Ozaj som si to hneď vyskúšal, keď som prišiel sem. Ak by ste nevedeli, tak je to spôsobené Coriolisovou silou. V jednoduchosti je to odstredivá sila spôsobená otáčaním sa Zeme. To akoby ste sa skúsili točiť, šál by ohýbalo do jednej strany. Zemeguľka naša je ešte ovplyvnená aj vlastnou gravitáciou a tak na severnej pologuli sa zatáčajú prúdenia do jednej strany a na južnej pologuli do opačnej.

opačný smer prudenia vody v umývadle
opačný smer prudenia vody v umývadle

Každý deň je plný prekvapení. Už ste dnes niekoho prekvapili? Ak nie, tak sa do toho pustite a spríjemnite niekomu deň, vyčarujte úsmev na tvári, urobte niekomu ten hrejivý a čarovný pocit pri srdci, keď sa človek teší z maličkostí. Ak vám nestačia maličkosti a naviac nemáte, skúste porozmýšľať o ferratum. 😉

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s