Pár faktov o Novom Zélande

Nový Zéland je nádherná krajina s prekrásnou prírodou. Je tu pomerne vysoká životná úroveň. Všade sa pasú ovce, ľudia nie sú príliš pod stresom, pri mori sa dá surfovať, o turistov je dobre postarané, je tu množstvo infocentier, oddychových miest, kempov, verejných záchodov a iných vymožeností. Žiť a cestovať sa tu dá parádne a je to najlacnejší spôsob ako Nový Zéland spoznať. Ľudia tu žijú zdravým a prírodným životným štýlom, môžete vidieť viac ľudí na turistike, behať, na rybách ako pri fajčení alebo vysedávaní v baroch.

Pôvodnými obyvateľmi Nového Zélandu sú Mauri, ktorý sem priplávali v 12. storočí z Polynézie. Do toho obdobia tu žili len zvieratká a rastliny. Počul som, že tu predtým žili aj nejaký obyvatelia tmavej pleti, ktorých ale Maurovia pri svojom príchode vymlátili a od tej doby sa o nich veľa nevie.- Novodobí biely obyvatelia sú potomkovia anglických prisťahovalcov z 19. storočia. Miestna flóra a fauna je taká ojedinelá, že 40 % z toho čo tu rastie a žije vraj nenájdete inde ako na Novom Zélande.

Miestnym maskotom je srandovný chlpatý vták Kiwi. Napriek tomu že je vták nemá krídla, ale má dlhý zobák. Existuje o ňom maurská legenda. Legenda hovorí o tom ako boh džungle Tanemahuta videl, že stromy sú choré, lebo ich požiera hmyz. Povedal vtákom, že potrebuje jedného, ktorý sa vzdá života vo vzduchu a bude chodiť v bahne po zemi a vyzobávať chrobáky. Jediný kiwi sa prihlásil dobrovoľne. Stal sa preto Tanemahutovým obľúbencom a symbolom celej zeme. Miestny ľudia sa s hrdosťou nazývajú kiwáci.

kiwi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s