Kam sa oplatí ísť na Novom Zélande

Na Novom Zélande je v súčasnosti 14 národných parkov: Tongariro, Te Urewera, Whanganui a Egmont na Severním ostrově, Abel Tasman, Kahurangi, Nelson Lakes, Westland Tai Poutini, Mount Aspiring, Fiordland, Paparoa, Arthur’s Pass a Aoraki/Mount Cook na Južnom ostrove. Národný park Rakiura sa nachádza na ostrove Stewart Island. Každý z národných parkov ponúka iné zážitky, prírodu a iné scenérie.

Národné parky sú spravované Odborom životného prostredia (DOC alebo Department of Conservation). Výborná sieť informačných centier, brožúry a informácie na internete vám poskytnú potrebné informácie o prírode, pomôžu naplánovať vychádzky a túry, alebo nájsť vhodný kemp na prenocovanie.

Národný park Tongario a jazero Taupo

Taupo je najväčšie jazero Zélandu a najväčšie kráterové jazero sveta (616 km2). Väčšinou je jeho hladina kľudná a priezračná, málokedy sa nejako dramaticky zvlní. Ani by vás nenapadlo, za akých búrlivých okolností vzniklo. Neskutočná erupcia otriasla celým ostrovom asi pred 25 000 rokmi. Práve vtedy vznikol obrovský kráter, ktorý sa neskôr zaplnil vodami Taupa. Odhaduje sa, že táto explózia naplnila vzduch 800 km3 sopečného prachu. Celý Severný ostrov bol pravdepodobne zdevastovaný a jeho povrch pokrývala silná vrstva horúceho jedovatého sopečného popola. Dnes je Taupo a mesto s rovnakým menom a 20 000 obyvateľmi jedným z turistických centier zeme. Svetoznáme sa jazero stalo vďaka obrovským dúhovým pstruhom, ktoré v ňom žijú.

taupo

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s